Beskrivning
Ulster Orchestra
Dirigent: Dmitry Sitkovetsky
Marc-André Hamelin har länge gjort amerikansk samtida musik till sin specialitet. Hans känsla för drivkraften i jazzmusiken ihop med hans intresse för populär nordamerikansk kultur gör honom till den idealiska tolkaren för dessa stora verk.
Dessa två skiljer sig stilistiskt, men båda handlar om 1900-talsrelaterade teman som kom att handla om människans syfte i livet och hennes plats i ett nytt samhälle utan några absoluta värden.
Bernsteins ’The Age of Anxiety’ är baserad på en känd dikt med samma namn av W.H. Auden. Det är en gripande och övervägande dyster komposition, även om ’The Masque’ är ett upplyftande, jazzinspirerat stycke.
Kompositören Bolcom har alltid integrerat de olika stilarna av populär och seriös musik i sitt komponerande. Texten skrevs 1976 som ett cyniskt svar på glansen i de amerikanska tvåhundraårs-jubileumsfiranden. Även om de många citaten från amerikanska populärsånger i sista satsen är ironiska så är deras effekt för de flesta lyssnare likt ett musikaliskt upplopp.
1 The Age of Anxiety ’Symphony No 2′(35,31 min)
2 Concerto for piano and large orchestra (23,35 min)





